• BIST 85328
 • Altın 116,008
 • Dolar 2,7925
 • Euro 3,1955

  Atatürk'ün gerçek sesini dinle!

  Atatürkün gerçek sesini dinle!
  Atatürk'ün gerçek sesine teknoloji kullanılarak ulaşıldı. Bu videolarda başka tarihi görüntüler de var.  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatıyla başlatılan bakanlık arviş çalışmasında, Atatürk’ün orijinal sesi ortaya çıktı ve sesinin bilinenin aksine daha tok ve gür olduğu anlaşıldı.

  TEKNOLOJİ İLE GERÇEK SESİNE ULAŞILDI

  Atatürk’ün 1936 yılında Meclis açılışında yaptığı konuşma bugüne kadar kulak alışkanlığı haline gelen sesinin aslında o dönemin teknik kayıt sisteminden dolayı yanlış algılandığı ortaya çıktı.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle yapılan "Osmanlı İmparatorluğu, Cumhuriyetin İlk Yılları ve Atatürk'e ait yazar tabanlı filmlerin restorasyon" projesi ile ilgili tanıtıma katıldı.

  "HEPİMİZİN SES TONUNA BENZİYOR"

  Günay, "Toplumun geçenlerde çok ilgisini çekti. Atatürk'ün gerçek sesine ulaşıldı diye. Doğru. Yani biz Atatürk'ü 10. Yıl Nutk'unda o tiz sesle dinlemeye alışmışız. Oysaki hepimizin ses tonuna benzeyen ortalama bir ses tonuyla meclise hitabı var " diye konuştu.

  ABDÜLHAMİT'İN CENAZE TÖRENİ DE ARŞİVDE

  Hazine değerinde görüntülere ulaşıldı. 1915 yılında Batum cephesine ait görüntüler de bulunuyor. 1917 yılında Alman imparatorunun İstanbul'da Dersaadet'e gelişi ve padişahın hiç bilinmeyen görüntüleri de yer alıyor. 1918 yılında vefat eden Sultan Abdülhamit'in cenaze töreni görüntüleri var.

   

  İKİNCİ VİDEODA NELER VAR?

  Sultan Vahdettin görüntüleri, 1930 yılında ABD Büyükelçisi Grew'i Atatürk Orman Çiftliğinde kabulü, 1934 yılında İran Şahı Rıza Pehlevi'nin Türkiye ziyareti sırasında yaptığı konuşma, İngiltere Kralı VIII. Edward'ın Türkiye ziyareti ve Atatürk'ün 1937 yılındaki doğu gezisinden görüntüler var.

   

   

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Form | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0212) 621 73 14 | Haber Yazılımı: CM Bilişim