• BIST 76.790
 • Altın 124,727
 • Dolar 2,9366
 • Euro 3,3113

  Helikopter kazası SON DAKİKA!

  Helikopter kazası SON DAKİKA!
  BBP Genel Merkezi'nden son dakika açıklaması;

  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu Kahramanmaraş'tan Yozgat'a götüren helikopter Göksun ilçesi Çardak beldesi yakınlarında düştü. Kazada helikopterdeki 5 kişi yaralandı.

  İşte dakika dakika yaşananlar;

  ENKAZA HALA ULAŞILAMADI!

  22:41 Kahramanmaraş'ta 22.32 sularında 112 telsizlerinden geçen anonslardan enkazın bulunduğu yönünde bir iddia ortaya atılmıştı. Bu iddia, bölgedeki güvenlik güçleri tarafından yalanlandı.

  22:31 Bölgeden çok önemli bir haber geldi. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopterin enkazını arama çalışmaları, Göksun ilçesinin Kızılcık Yaylası'nda yoğunlaştı.

  Enkazın Andırın ilçesine bağlı Geben beldesinde olabileceği bilgisiyle bölgeye yöneltilen ekipler burada yapılan aramalardan sonuç alamayınca Çardak bölgesine çekildi.

  Bu arada, Çardak Kızılcık Yaylası'ndan sinyal alındığı bilgisi üzerine ekiplerin önemli bir bölümü bu yaylaya sevk edildi. Kızılcık Yaylası'ndaki aramalar yoğun kar yağışı altında sürdürülüyor.

  CEP SİNYALLERİ ALINDI

  22:23 Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yolcu ve kaptanın cep telefonlarından düşükte olsa sinyallerin alındığını ve helikopterin koordinatörlerinin bu şekilde belirlendiğini söyledi. Yıldırım, devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini söylerken enkaza henüz ulaşılamadığını ifade etti.

  İHA MUHABİRİNİN TELEFON KAYDI

  22.10 Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, İHA muhabiri İsmail Güneş'in son telefon konuşmasının kayıtlarını dinlediğini açıkladı. Tanılır, Güneş'in telefon görüşmesinde bölgedeki yoğun sis ve tipiden bahsettiğini söyleyerek, bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

  GENEL MERKEZDE TEDİRGİN BEKLEYİŞ

  21:58 Büyük Birlik Partisi'nin Ankara'da bulunan Genel Merkezi'nde de büyük haraketlilik yaşanıyor. Partinin önünde toplanan binlerce partili, Yazıcıoğlu'ndan haber beklerken, partiye geçmiş olsun ziyaretleri de sürüyor.

  BÖLGEDE KAR VE TİPİ VAR

  21:55 Zaman giderek daralıyor, bölgedeki aramayar sürüyor. Hava muhalefeti nedeniyle, havadan aramalar ikinci bir emre kadar durduruldu. Karadan yürütülen çalışmalar ise ne yazıkki kar nedeniyle çok zor koşullar altında yürütülüyor.

  ARAMA EKİPLERİ İKİYE BÖLÜNDÜ

  Tüllüce, mevkisi ile Sinse Köyü arasındaki çalışmalarda helikopterin enkazına şu ana kadar ulaşılamadı. Helikopterin, Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Geben Beldesi yakınlarına düşmüş olabileceği ihtimaline üzerine bu bölgede de arama yapılmasına karar verildi.

  ATALAY BÖLGEYE GİDİYOR

  21:47 İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Emniyet Genel Müdürü, arama çalışmalarının başında olmak üzere BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun

   
  Muhsin Yazıcıoğlu ve ismi henüz
  açıklanmayan pilotla birlikte
  BBP Sivas İl Başkanı Erhan
  Üstündağ, Murat Çetindağ ve
  İHA Sivas muhabiri İsmail Güneş
  ile ismi alınamayan başka bir kişinin
  helikopterde olduğu öğrenildi.
  Yazıcıoğlu ve diğer şahısların
  sağlık durumuyla ilgili belirsizlik
  devam ediyor.

  helikopterinin düştüğü bölgeye gidiyor.

  21:10
  Büyük Birlik Partisi Genel Sekreteri Yaşar Topçu, enkaza halen ulaşılamadığını açıkladı. Topçu, Başbakan Erdoğan'ın krizi bizzat yönettiğini söyleyerek bu konuda dakika dakika bilgi alındığını söyledi. Bölgede soğuk ve karlı havanın çalışmaları etkilediğini söyleyen Topçu, 250 kişilik askeri ekip ve sivillerle birlikte çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

  İşte o açıklamalar;

  Şu anda 5 dakika önce Sayın Ulaştırma Bakanı aradılar ve bize çalışmaları aktardılar. O bölgede hava şartlarından dolayı enkaza ulaşılamadı. 250'ye yakın asker araziyi taramakta, yukarıdan da helikopterlerde bölgeyi taramaktadır. Devlet ve askerimiz tüm gücüyle yaralılarla Sayın Genel Başkanımıza ulaşmak için elinden geleni yapıyor. Sayın Genel Başkanımız 40 yıllık hayatında kadere tam teslim olmuş bir şahsiyettir. Onu sevenler bu çerçevede hareket etmeliler.

  20:08 Arama kurtarma çalışmaları giderek güçleşiyor. Enkazın Tüllüce mevkisinde olabileceği yolundaki istihbarat üzerine burada yoğunlaştırılan aramalarda enkaza rastlanmadı. Bunun üzerine aramaların Sisli Köyü mevkisinde sürdürülmesine karar verildi. Arama çalışmalarına katılan ekiplerin Sisli Köyü mevkisindeki çalışmaları sürüyor.

  19:53 
  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin düştüğü bölgedeki Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi Çardak beldesi Belediye Başkanı Hami Özdil, arama çalışmasının sürdüğünü söyledi. Özdil, şu saate kadar arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ancak enkaza ulaşılamadığını açıkladı.

  19:14 BBP partisinden yetkililer canlı yayında kazayla ilgili soruları 
  cevapladı;

  Açıklama şöyle;

  Dua etmemiz lazım. Genel Başkanımızla birlikte kazada yaralanların tamamı

   

  Yazıcıoğlu ailesi bir yıl içerisinde dört kaza geçirdi.

  Yazıcıoğlu 21 Mayıs 2007'de geçirdiği trafik kazası sonrası, kasıt olmadığını ancak kötü bir kaza geçirdiği söylemişti.

  13 Mayıs 2007'de eşi Gülifer Yazıcıoğlu, Yozgat yakınlarında trafik kazası geçiren BBP lideri 8 gün sonra Ordu'dan Ankara'ya dönerken Samsun'da kaza geçirmişti. Kırmızı ışıkta geçen bir minibüsün aniden önlerine fırlaması sonucu içinde bulunan araçtan hafifi yaralı kurtulan Yazıcıoğlu, aynı yılın Ağustos ayında ikinci kazasını Sivas'ta geçirdi.

  kısa sürede umarız ailelerina kavuşur. Maraş'ın Candar'lı Beldesi Beril Dağları civarında düşmüştür. Alınan sinyallerle birlikte helikopterin düştüğü nokta belirlenmiştir.

  Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda hassas biçimde bilgilenmiştir. Sayın Başbakanımız, Başbakanlık müsteşarı başkanlığında bir kriz masası oluşturdu. Bizde bir kriz masası oluşturduk. Helikopterin düştüğü yer tespit edilmiş durumda. Ulaşmada bir sorun yaşanıyor, şu anda iki adet gece görüşlü helikopter ile bir adet CASA uçağı bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına katılmış durumdadır.

  19:00 Başbakanlık, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazının koordinatlarının tespit edildiğini açıkladı.  

  18:43- Muhsin Yazıcıoğlu'nun evinde ise endişeli bekleyiş sürüyor. Yazıcıoğlu'nun eşi Gülifer Yazıcıoğlu'da doktor kontrolünde tutuluyor.

  TSK'DAN GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER

  18:41- Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki arama kurtarma çalışkmalarına katılıyor. TSK, bölgeye gece görüşlü helikopter gönderdi.

  KAYSERİ VALİLİĞİ: YENÜZ ULAŞILAMADI

  18:39- Kayseri Valiliği'nden yapılan açıklamada bölgeye henüz ulaşılamadığını açıkladı. Bu arada bölge hastaneleri teyakkuz halinde.

  BÖLGEDEN ÇELİŞKİLİ HABERLER GELİYOR

  18:21- Bölgeden çelişkili haberler geliyor. Kahramanmaraş Valisi Tanıklar, enkaza ulaşılamadığı yönünde açıklama yaparken Sivas Valisi, yaralılara ulaşıldığı yönünde bir açıklama yaptı. BBP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Topçu, Sivas Valisi ve bölgedeki jandarma kaynaklarından alınan bilgilerin bu yönde olduğunu söylerken, yaralıların Kayseri'ye iletildiğini açıkladı.

  Önemli Not: Yaralılar için zaman daralıyor. Bölgede hava tamamen karardı. Arama kurtarma çalışmaları konusunda ise bölgeden çelişkili açıklamalar geliyor. BBP Genel Merkezi'nden yapılan açıklama ne yazıkki resmi kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı.

  VALİ: ULAŞILAMADI

  18:18- Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanıklar, Habertürk'te yaptığı açıklamada, yaralılara henüz ulaşılamadığını söyledi. Bölgenin olağanüstü zor koşulları bulunduğunu ve tahmin edilen bölgenin kar altında olduğunu söyleyen Tanıklar, bölgedeki yerel halkında arama kurtarma çalışmalarına katıldığını ifade etti. Kendisinin de kaza bölgesine hareket ettiğini ve bölgeye ulaşmak üzere olduğunu söyleyen Tanıklar, İçişleri Bakanlığı'nın kazayla ilgili gereken hazırlıkları yaptığını kaydetti. 

  18:00- ABDULLAH GÜL'DEN AÇIKLAMA

  Yakın bir arkadaşımdır ve önemli bir siyasi partinin genel başkanıdır. Şu an henüz olay yerine ulaşılamamıştır. Tüm görevliler ulaşmak için büyük bir gayret içerisindedir.

  Saat: 18:10: SEVİNDİREN HABER GELDİ

  İlk bilgiler kazada ölen hiç kimsenin olmadığı yönünde. Bu arada Ulaştırma Bakanlığı, helikopterle bağlantının tamamen kesildiği ve enkaza cep telefon sinyalleriyle bulunduğu açıklandı.

  Saat :18:10: AYAĞI KIRILDIĞI İDDİASI: Y
  azıcıoğlu'nun ilk bilgilere göre ayağının kırıldığı öğrenildi... Emniyet kaynaklarından gelen bilgiler bu yönde oldu...

  Saat: 18:00: VALİ'DEN GELEN SICAK AÇIKLAMA

  Kayseri Valisi Mevlüt Bilici de, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'na ulaşıldığını bildirdi.

  Bilici,  ''Bana gelen bilgilere göre, kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Muhsin Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık"dedi.

  Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin, Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken Kayseri Erkilet Havaalanı'nda yakıt ikmali yapacağı öğrenildi.

  SAAT: 17:00-

  Saat 13.30'da Kahramanmaraş'tan hareket eden Yazıcıoğlu ile 5 kişinin bulunduğu özel helikopter ile Maraş'ın Göksun ilçesi civarında temas kesildi. 

  Bunun üzerine teknik ekiplerin yaptığı araştırmada
  helikopterin Çardak beldesi yakınlarında bir dağın eteğine düştüğü anlaşıldı.  

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Form | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0212) 621 73 14 | Haber Yazılımı: CM Bilişim