• BIST 77.120
 • Altın 125,534
 • Dolar 2,9440
 • Euro 3,3074

  MHP'li vekilden AKP'ye ağır sözler

  MHPli vekilden AKPye ağır sözler
  "Valileri, kendi partisinin ajanı gibi kullanmak istiyor, il başkanlarına yaptığı muameleyi yapıyor"

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün yapılan valiler toplantısındaki sözlerini eleştirerek, "Valileri, kendi partisinin ajanı gibi kullanmak istiyor, il başkanlarına yaptığı muameleyi yapıyor" dedi.

  Parlamentoda basın toplantısı düzenleyen Vural, Başbakan Erdoğan'ın, partisinin il başkanlarına yapacağı konuşma metniyle valilere yapacağı konuşma metnini karıştırdığını ileri sürdü.

  Vural, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil eden valilerle toplantı yapıyor, onlara partisinin il başkanıymış gibi hitap ediyor. Herhalde konuşma metinlerini karıştırdı. Partisinin il başkanına hitap eder gibi hitap ediyor. Burası parti devleti değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Valileri, kendi partisinin ajanı gibi kullanmak istiyor, il başkanlarına yaptığı muameleyi yapıyor" diye konuştu.

  VURAL'DAN ERDOĞAN'A SUÇLAMA

  Vural, Başbakan Erdoğan'ın "(Buna yasanın şurası mani...) Sizin kitabınızda mani diye bir şey olmayacak" şeklindeki sözünü eleştirerek, "Külhanbeyi mi, valilere yasa yok mu? 'Yasa tanımayacaksınız' diyor. Despot yönetim anlayışıyla valilere hitap ediyor. Bir vali, icraatlarını, hukuk çerçevesinde yapmalı. Hukukun olmadığı yerde zulüm vardır, keyfilik vardır" ifadelerini kullandı.

  "DEVLETİN HAİN BİR PROJESİ Mİ OLUR?"

  Açılıma ilişkin projenin, "devlet projesi" olduğu ve valiler tarafından millete anlatılmasının istendiğini belirten Vural, "AKP'nin projesini, valilere anlattırıyorsun. Devletin hain bir projesi mi olur? Zırva, ihanet projesi bu. Habur'da yaptıkları yıkımın projesini anlattırıyor. Valilerden, MHP'yi suçladığın projeyi anlatmasını mı istiyorsun? Nereden seçilirse seçilsin, her milletvekili Türkiye milletvekilidir ama proje kitapçığınızda Kürt milletvekillerinden bahsediliyor" dedi.

  Belediyelerin Hazine'ye borçlarından dolayı ödeneklerindeki kesintinin yüzde 40 ile sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemenin yasalaştığını da anımsatan Vural, belediye borçlarının yüzde 58'inin, 4.2 milyar lira ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu söyledi.

  "UÇAK ÖZEL BEKLETİLDİ"

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bazı AK Parti'li milletvekilleri ve Genel Başkan Yardımcılarının özel uçakla Fransa'nın Strazburg kentinde düzenlenen törene gittiklerini ve orada halay çektiklerini anlatan Vural, "Özel uçakla gidiyorlar ve uçağı Strazburg'ta 2 gün bekletiyorlar. Kim ödedi bu uçağın parasını? Uçak sahibi belediyeden iş alıyor mu acaba?" diye sordu.

  MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, Anayasada "kanunsuz emir" başlıklı düzenlemesine değinerek, valilerin şifahi veya sözle verilen talimatları yerine getirmeleri halinde, suç işlemiş olacaklarını söyledi.

  Çelik, "Valilere, tevdi edilen yetki ve sorumluluklarını yerine getirmeyi öneririz, aksi halde yarın yargı önüne çıkarlarsa şaşırmayın" dedi.

  MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, Hakkari ve Iğdır gibi hassas yerlerdeki eylemlere değinerek, "Valilerin camların indirilmesinin önüne geçmek için önlem alması gerekir. Vatandaşla terörist karşı karşıya getirilmemelidir. Valiler, açılımı anlatma yerine, görevlerini yapmalıdırlar" diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Form | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0212) 621 73 14 | Haber Yazılımı: CM Bilişim