• BIST 76762
 • Altın 119,981
 • Dolar 3,0009
 • Euro 3,3590

  Peygamberimizin doğum gününde neler oldu?

  Peygamberimizin doğum gününde neler oldu?
  Peygamberimizin doğum gecesi yaklaşıyor. İşte o güne kadar günlerinizi nasıl değerlendirebileceğinize dair öneriler ve Efendimizin hayatı...

   PEYGAMBERİMİZİN DOĞDUĞU TARİH

   Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)'in doğumunun hicri takvime göre yıldönümü. (Hicri:12 Rebî'ul-Evvel, Miladi: 20 Nisan)

  Peygamberimiz Fil vakasindan 50 gün sonra ,Rebiullevvel ayinin on ikinci Pazartesi günü,tan yeri agarirken, Mekke'de dogdu.

  PEYGAMBERİMİZ DOGDUGUNDA YAŞANANLAR

  Peygamberimiz dogdugunda bazi hadiseler vuku a geldi,bunlardan bazilarini söyle siralayabiliriz:Peygamberimiz ,Anadan Sünnetli ve göbegi kesik olarak dogdu. Peygamberimiz dogarken, çocuklarin yere düstükleri gibi düsmeyip ellerini ,yere dayamis basini semaya kaldirmis olarak dogdu.Peygamberimiz dogdugu zaman ,bir yildiz dogmus ve bilginler, bu yildizin dogdugu gece,Ahmed dogmustur Dediler.Bir çok Yahudi Alimi Tevrat tan inceleme ile peygamberimizin bu gecede dogdugunu yakinlarina bildirmislerdir.

  Peygamberimiz dogdugu gece Kisranin sarayindan on dört serefe yikildi. Iranlilarin,bin yildan beri hiç sönmeden yanan Atesgedeleri sönüverdi.Save Gölünün suyu çekildi.Sema ve Vadisini su basti.Iran Sahi, Araplarin, ülkesini istila edecegini rüyasinda gördü,ve telasa düstü.

  PEYGAMBERIMIZIN BABASI HZ.ABDULLAH

  Peygamberimizin babasi Hz. Abdullah Kureys'in ileri gelen delikanlilarindan idi. Güzel yüzlü,iki gözü arasinda peygamberlik nurunu tasiyordu.Mekkenin bütün genç kizlari onunla evlenmek için can atarlardi.Babasina o kadar itaatliydi ki babasinin izinden hiç çikmazdi.Hatta birinde babasi Abdulmuttalip Allaha dua etmis ve "Allahim eger bana on erkek evladi verirsen onlardan birini senin için kurban edecegim"demis ,on evladi olunca da Allaha verdigi sözü tutmak için oglu Abdullahi kurban etmek istemistir.Oglu Abdullah babasina itiraz etmemis ve boyun egmistir Etraftan yapilan elestirilerle oglunu kurban etmekten vaz geçmis onun yerine 100 Adet Deve kurban etmistir. Hz. Abdullah hz. Amine ile evlendikten Kisa bir müddet sonra gittigi ticaret kervanindan dönerken yolda hastalandi. Medine'de dayisi Beni Adiy bin. Neccarin yaninda bir ay hasta aldiktan sonra vefat etti.Hz. Abdullah vefat ettigi zaman Peygamberimiz henüz Anne karninda alti aylikti.

  PEYGAMBERIMIZIN SÜT ANNEYE VERILISI

  Yeni dogan çocuklari süt anneye vermek; Kureys ve sair Arap esrafinin adeti idi.

  Bu da; kadinlarin kocalari ile daha iyi mesgul olmalarini ve çocuklarinda ,özellikle ,havasinin güzelligi, rutubetinin azligi ve suyunun tatliligi ile taninan yerlerde yasayan serefli kabileler arasinda, saglam vücutlu,siki etli, cesaretli yetismelerini ve düzgün, pürüzsüz konusmayi ögrenmelerini saglamak içindi.

  Mekke çevresinde ve Harem içinde oturan kabilelerden Süt annesi olanlar, her yil iki defa, yaz ve güz olmak üzere Mekke'ye gelirler,çocuklari alip götürürlerdi.

  Peygamber efendimizi(A.S) Ben'i Sa'd b.Bekr kabilesinden Süt annesi Halime hatun götürdü.

  Peygamberimizin Süt kardesleri sunlardir::

  Abdullah b. Haris,Üneyse binti.Haris,Seyma bint-i Haris.

  Peygamberimizi Yetim oldugu için Arap kadinlari kabul etmemis; sadece kabilesine götürecek çocuk bulamayan Halime, eli bos gitmemesi için peygamberimizi kabul etmisti.Peygamberimizi aldiktan sonra Halime ve Ailesinin yasam tarzi bir anda degisti.

  Bunlardan bazilarini Halimenin dilinden dinleyecek olursak; Halime Hatun der ki;" 0çinde bulundugumuz kuraklik ve kitlik yilinda hiç bir seyimiz kalmamisti. Ben, kir merkebimin üzerinde idim.Yanimizda, yasli bir devemiz vardi,bize bir damla süt vermiyordu.

  Üzerinde bulundugum merkebin agir yürümesi yol arkadaslarimi çileden cikartiyordu.Nihayet Mekke'ye varip emdirilecek oglan çocuklari aramaya basladk. 0çimizden hiç bir kadiin Muhammedi almak istemiyor,ondan uzak duruyorduk. Çünkü, bizler emdirecegimiz çoçugun babasindan bahisse kavusmayi ve ondan armaganlar almayi bekliyorduk.

  Bir ara Muhammed in dedesi Abdulmuttaliple karsilastim,bana; Ismin nedir ?diye sordu.

  Halime dedim. Bana;Ey Halime! Benim yanimda bir yetim çocugum var onu emzirmek için Beni Sa'd kabilesi kadinlarina teklif ettim öksüz oldugu için kabul etmediler. Sen kabul eder misin? Ben ,"bana biraz müsaade ette kocama bir danisayim"dedim.

  Hemen kocamin yanina döndüm,ona haber verdim. Kocam izin verince Muhammedi aldim.

  Muhammed bize gelince,evimiz öyle bereketlendi ki kocam la hayretler içinde kaldik.Sütü çekilmis olan devemizde sütler fazlaca akmaya, zayif olan merkebimizi,yolda baska hiç bir binek hayvan geçememege,davarlarimiza inen süt hiç bir davara inmemeye basladi.

  Peygamberin Çocuklugu daha degisikti. Daha iki Aylik iken,her tarafa yuvarlanmaya çalisiyordu.Üç Aylik olunca day durmaya çalisiyordu.Dört Aylik olunca, duvara tutunup yürüyordu.Bes Aylik olunca bir yere tutunmadan yürüyebiliyordu.Alti Ayi tamamlayinca, yürümeyi hizlandirmisti.Yedi Aylik iken her tarafa gidebiliyor,kosabiliyordu. Sekiz Aylik iken,konusuyor,konusulani anlayabiliyordu.On Aylik iken Ok atabiliyordu. Iki Yili doldurdugu zaman,oldukça, iri ve gösterisli bir çocuk olmustu.Onu Annesine götürdük, Amma,biz,Onun yüzünden gördügümüz hayir ve bereketten dolayi, Yanimizda bir müddet daha tutmaya çok istekli bulunuyorduk.

  HZ.AMINENIN MEDINE ZIYARETI VE VEFATI

  Hz. Amine Peygamberi de yanina alarak Medine'deki Neccar ogullarindan olan Dayilarini ziyarete gitti. Orada peygamberle, bir ay kadar misafir oldular.

  Yahudi kavmi peygamberimizi orada görünce onu devamli kontrol edip hal ve hareketlerine dikkat ediyorlardi. Hz. Amine Yahudilerin Peygamberimiz hakkinda takindiklari tavirlardan korkmaya basladi Ve acilen Mekke ye dönmek için yola koyuldular.

  Hz. Amine, Mekke'ye gelirken, yolda hastalanip Evba köyünde durakladi.Basucunda duran Peygamberimizin yüzene bakti.Sonra da söyle hitap etti:

  "Ey çekilen dehsetli ölüm okundan, Allah in lutfu ve yardimi ile yüz deve karsiliginda kurtulan zatin oglu!Allah, Seni,mübarek ve devamli kilsin! Eger rüyada gördüklerim dogru çikarsa,Sen Celal ve bol ikram Sahibi tarafindan,Adem ogullarina helal ve harami bildirmek üzere gönderileceksin! Allah, Seni milletlerle birlikte devam edip gelen putlardan, putperestlikten de, esirgeyecek,alikoyacaktir.

  Her canli varlik ölecektir. Bende ölecegim.Fakat temelli anilacagim Çünkü, temiz bir ogul dogurmus,arkamda hayirli bir ani birakmis bulunuyorum demistir.

  Ve hz. Amine Ebva da vefat etti.Hazret-i Amine vefat ettiginde 30 yaslarinda idi.

  Dünyada,böylece Babasiz ve Annesiz kalan Peygamberimizi,yüce Allah,hamisiz birakmadi: Önce dedesi Abdulmuttalibin yaninda, sonra da amcasi Ebu Talib-in yaninda kaldi. Peygamberimiz, sekiz yasina kadar, Dedesi Abdulmuttalibin yaninda,sekiz yasindan sonra da Amcasi Ebu Talib-in yaninda kaldi.

  PEYGAMBERIMIZIN TICARET HAYATINA ATILISI

  Kureysliler, öteden beri ticaretle ugrasirlardi. Ticaretle ugrasmayanlarin ise,ellerinde hiç bir seyleri bulunmazdi. Peygamberimizin de, hazreti Hatice hesabina ticarete baslamadan önce, ticaretle ugrastigi olmustur. Nitekim, Said b.Ebu Saib, Islamiyetten önce Peygamberimizin ticaret ortagi idi.Peygamberimizin,ticaret yapmak için, sermayesi olmadigindan,hazreti Hatice peygamberimizi ücretle tuttu ve Kureysilerden tuttugu, baska bir zatida, Peygamberimizin yanina katti. Hazreti Hatice yapacagi her sefer için, Peygamberimize, ücret olarak genç ve yigit birer erkek deve veriyordu. Peygamberimiz, Hazreti Hatice'nin ticaret Malini Sam'a götürmek için ,ilk defa dört tane erkek ve genç deveye anlastilar. Peygamberimizle Kervan halki Sam'a gitmek için yola koyuldular: Sam topraklarindan Busraya vardiklarinda peygamberimiz orada getirdigi bütün mallari çok karli bir sekilde satip alacaklarini aldiktan sonra,Mekke'ye yardimcisi olan Meysele ile birlikte geri döndü.

  PEYGAMBERIMIZIN EVLENMESI

  Peygamberimiz hazreti Hatice adina ticaret yaparken, Peygamberimizdeki harikulade halleri görmüs ve yardimcisi Meysele ile Peygamberimize evlilik teklif etmisti. Peygamberimiz bu teklifi kabul ederek Kureyslilerin en soylu kadinlarindan olan hazreti Hatice ile evlendi.

  PEYGAMBERIMIZIN ÇOCUKLARI

  Peygamberimizin, hazreti Haticeden,iki erkek çocugu,dört kiz çocugu dogmustur Isimleri söyleydi: Kasim, Abdullah, Zeynep,Rukayye ,Ümmü Külsüm,Fatima ve Cariyesi Misirli Maria'dan dogan Ibrahim'dir.

  KABENIN KUREYSILERCE YENIDEN YAPILISI VE PEYGAMBERIMIZIN HAKEMLIGI

  Bir Kadin, Kabe Hareminde buhurdanlikta Öd agaci yaktigi sirada , buhurdanliktan siçrayan bir kivilcimdan Kâbenin kat kat olan örtüsü tutusup tamami ile yanmis, bu yüzden duvarlar da her taraftan gevseyip çatlamis bulunuyordu. Zaman, zaman sahilden gelen sel baskinlari ilede Kâbenin tabani ve duvarlari da iyice yikilacak duruma gelmisti.

  Bunun icin,Kureysliler Kabenin duvarlarini onarip saglamlastirmak ve üzerinede,tavan çatmak istiyorlar,fakat, yikmaga kalkarlarsa azaba ugrayabileceklerinden korkuyorlar,aralarinda mesvere ediyorlardi.

  Am bu sirada Rum tüccarlarindan birisine Ait olan insaat malzemesi yüklü bir gemi Cüdde sahillerinde parcalandi,bunu firsat bilen Kureysliler aralarinda yardimlasarak bu batan gemiden Kabe insaasi için gerekli malzemeleri almis oldular.Ve Kâbenin insaatina basladilar.

  Hacerül Esved tasi yerine konulacagi zaman kabileler ,birbirleriyle anlasamadilar. Hatta isi okadar ilerlettiler ki aralarinda kavga yapmaya çok az bir zaman kaldi. Kureysiler, Bu is üzerinde, dört veya bes gece durdular. Sonra Kureysin yaslilarindan Ebu Ümeyye b. Mugire bir teklifte bulundu;

  Teklifine göre ,mescidin kapisindan giren ilk kisi bu tasi koymak için hakem olacakti. Bütün kavmin ululari bu teklifi kabul ettiler.

  Tam bu sirada peygamberimiz içeri girdi, bütün kureysliler el çirparak El-Emin'in hakemligine raziyiz dediler.

  Peygamberimiz de hakemlik yaparken bütün kabilelerden birer kisi alarak Hacerul Esved-i bir beze koydurdu,ve onu konulacak yere getirttikten sonra besmele çekerek kendi elleriyle Hacerul-Esvedi yerine koymus oldu.

   Kaynak: İslam Tarihi

  2012 YILI DİNİ GÜNLER LİSTESİ

   

  HİCRİ TARİHLER

            MİLADİ TARİHLER

  GÜN

  AY

  YIL

  GÜN

  AY-YIL

  HAF.GÜN

  DİNİ GÜNLER

  1

  R.EVVEL

  1433

  24

  OCAK-2012

  SALI

  ........

  11 / 12

   R.EVVEL

  1433

  03/04

  ŞUBAT-2012

  CUMA/CUMARTESİ

  MEVLİD KANDİLİ

  1

  R.AHIR

  1433

  23

  ŞUBAT-2012

  PERŞEMBE

   

  1

  C.EVVEL

  1433

  23

  MART-2012

  CUMA

   

  1

  C.AHIR

  1433

  22

  NİSAN-2012

  PAZAR

   

  1

  RECEB

  1433

  22

  MAYIS-2012

  SALI

  ÜÇ AYLAR'ın BAŞLANGICI

  3 / 4

  RECEB

  1433

  24/25

  MAYIS-2012

  PERŞEMBE/CUMA

  REGAİB KANDİLİ

  26/27

  RECEB

  1433

  16/17

  HAZİRAN-2012

  CUMARTESİ/PAZAR

  MİRAC KANDİLİ

  1

  SABAN

  1433

  21

  HAZİRAN-2012

  PERŞEMBE

  ...........

  14/15

  SABAN

  1433

  04/05

  TEMMUZ-2012

  ÇARŞAMBA/PERŞEMBE

  BERAT KANDİLİ

  RAMAZAN 

  1433

  20

  TEMMUZ-2012

  CUMA

  RAMAZAN'IN BAŞLANGICI 

  26/27

  RAMAZAN

  1433

  14/15

  AĞUSTOS-2012

  SALI/ÇARŞAMBA

  KADİR GECESİ

  30

  RAMAZAN

  1433

  18

  AĞUSTOS-2012

  CUMARTESİ

  AREFE

  ŞEVVAL 

  1433

  19

  AĞUSTOS-2012

  PAZAR

  RAMAZAN BAYRAMI (1.Gun) 

  ŞEVVAL 

  1433

  20

  AĞUSTOS-2012

  PAZARTESİ

  RAMAZAN BAYRAMI (2.Gun) 

  ŞEVVAL 

  1433

  21

  AĞUSTOS-2012

  SALI

  RAMAZAN BAYRAMI (3.Gun) 

  1

  ZİLKADE

  1433

  17

  EYLÜL-2012 

  PAZARTESİ

   

  1

  ZİLHİCCE

  1433

  16

  EKİM-2012

  SALI

   

  9

  ZİLHİCCE

  1433

  24

  EKİM-2012

  ÇARŞAMBA

  AREFE

  10 

  ZİLHİCCE 

  1433

  25

  EKİM-2012

  PERŞEMBE

  KURBAN BAYRAMI (1.Gun) 

  11 

  ZİLHİCCE 

  1433

  26

  EKİM-2012

  CUMA

  KURBAN BAYRAMI (2.Gun) 

  12 

  ZİLHİCCE 

  1433

  27

  EKİM-2012

  CUMARTESİ

  KURBAN BAYRAMI (3.Gun) 

  13 

  ZİLHİCCE 

  1433

  28

  EKİM-2012

  PAZAR

  KURBAN BAYRAMI (4.Gun) 

  1

  MUHARREM

  1434

  15

  KASIM-2012

  PERŞEMBE

  HİCRİ YILBAŞI

  10

  MUHARREM

  1434

  24

  KASIM-2012

  CUMARTESİ

  AŞURE GÜNÜ

  1

  SAFER

  1434

  14

  ARALIK-2012

  CUMA

  ........

   

   
   

   PEYGAMBERİMİZİN DOĞUM GECESİNDE YAPILACAK DUALAR

  peygamberimimzin doğum günü, kutlu doğum haftası, peygamberimimzin doğumu, kandil gecesinde yapılacak dualar

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Form | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0212) 621 73 14 | Haber Yazılımı: CM Bilişim