• BIST 76.119
 • Altın 125,443
 • Dolar 2,9543
 • Euro 3,3013

  Seçime ramak kala KİM ÖNDE!

  Seçime ramak kala KİM ÖNDE!
  Seçime 9 gün kala işte son durum:
  Hürriyet yazarı Yalçın Doğan dün köşesinde ADİL Gür başkanlığında A&G Araştırma şirketinin son anketine yer verdi. Seçime 9 gün kala durum şöyle:

  AKP yüzde 42-43, CHP yüzde 25-26, MHP 14-15.
  2007 Temmuz seçimlerine göre, AKP dört, beş puan düşüyor, CHP dört, beş puan yükseliyor, MHP yerinde sayıyor gibi görünüyor.

  BELEDİYE SAYISI OY ORANINI ÇEKER

  DTP'nin oyları özellikle Güneydoğu'da artıyor. Muhtemelen yüzde yedi, sekiz gibi. Saadet Partisi ile DP'nin oyları çok düşük. Ancak, her iki parti de çeşitli yerlerde seçilme olasılığı yüksek adaylara sahip. Alacakları oy oranı yüksek olmayabilir, ama kazanacakları belediye sayısı, aldıkları oy oranının üstünde çıkabilir.

  3 BÜYÜK PARTİNİN BAŞARISIZLIĞI

  Oranlar üç büyük partinin üçü için de, başarısızlık. Ama, başarısızlık daha çok muhalefet için geçerli. Kaldı ki, orandan çok, fiilen alınan oy miktarı önemli. Şu kadar milyon oy, gibi. Karşılaştırmayı alınan oy rakamı üzerinden yapmak daha sağlıklı.

  HER PARTİ KENDİNİ GALİP İLAN EDECEK

  Örneğin, AKP son seçimde 16 milyon 368 bin oy alıyor. Bu rakamın üstüne çıkarsa başarı, çıkmazsa başarısız olacak. 15 milyon alabilir, ama katılım düşük olursa, oy oranı yüzde 50 çıkabilir. Ya da 18 milyon oy alabilir, ama katılım yüksekse, oran yüzde 40'a düşebilir. Seçimden sonra, her partinin bu hesaplarla kendini seçim galibi ilan edeceğini şimdiden söylemek mümkün.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Form | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0212) 621 73 14 | Haber Yazılımı: CM Bilişim