• BIST 76.119
 • Altın 125,536
 • Dolar 2,9543
 • Euro 3,3013

  Wikileaks Türkiye'yi darma duman etti!

  Wikileaks Türkiyeyi darma duman etti!
  Wikileaks, ABD kadar Türkiye'yi bombalamaya devam ediyor.Türkiye'yi karıştıracak gündemiyle Wikileaks'ın detayları...

  TÜRKİYE İSLAM DEVLETİ YOLUNDA

  Belgelerdeki en ilginç ifadelerden birisi de ismi verilmeyen ABD'li diplomatlara dayandırılıyor. Bu diplomatların ifadesine göre Türkiye, İslam devleti olma yolunda ilerliyor.

  Belgelerde Amerikalı, diplomatlar bir ortak olarak (AB) güvenilirliğine ilişkin şüpheleri dile getirirken Erdoğan'a yönelik olumsuz eleştirilere yer veriliyor. Yine aynı belgenin son paragrafında Türkiye'nin AB'ye üye olamayacağı iddia ediliyor.

  YASAKLAR GELMEYE BAŞLADI!

  Wikileaks bugün saldırıya uğradı, teknik olarak çöken site belgeleri bazı gazetelere servis etti.

  Belgeleri yayınlayan BBC'de saldırı altında olduğunu duyurdu. Bu arada bazı ülkeler Wikileaks sitesine yayın yasağı almaya hazırlanıyor. İlk yasaklayan ülke ise Suudi Arabistan yasakladı.

  TÜRKİYE'DEN ABD'YE ŞİKAYET

  Türkiye, ABD'ye Suudilerin Irak'taki partilere parasal yardımda bulunduğunu iletti.

  ABD'Lİ DİPLOMAT: DAVUTOĞLU DELİ

  - ABD'li diqplomatlar Davutoğlu'na büyük hakaret! Wikileaks'ta yer alan bilgilere göre, ABD'li diplomatlar, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun son dönemdiği izlediği dış politikanın tehlikeli olduğu konusunda görüş birliğini varırken "deli" ifadesini kullandı.

  - ABD, Davutoğlu'nun Neoosmancı tavrından rahatsız!

  BELGELERDEKİ İSİM SİNİRLİOĞLU

  Wikileaks'ta yer alan belgelerin tamamında Sinirlioğlu ismi yer alıyor. Bu isim Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve belgelerde Azerbaycan ile ilişkiler konusunda özel bir mektuptan bahsediliyor.

  O belgelere göre Sinirlioğlu, Erdoğan'ın yazdığı gizli bir mektubu, Azerbaycan'a giderek Aliyev'e iletiyor.

  Türkiye, ABD'ye Erdoğan'ın da katıldığı Nükleer Zirvesi'ne Ermenistan'ın davet edilip Azerbaycan'ın dışlanmasından duyduğu rahatsızlığı ayrıca dile getiriyor.

  ABD, ARINÇ SUİKASTİNİN PEŞİNDE

  - ABD, Ankara'da Arınç suikastiyle ilgili bilgi istedi.

  AZERBAYCAN TÜRKİYE'NİN KUYUSUNU KAZIYOR

  - Azerbaycan, Türkiye'nin kuyusunu kazıyor. Enerji merkezi olma yolunda son iki yılda önemli adımlar atan Türkiye, Azerbaycan tarafından güç olarak algılanmak istenmiyor. Bu nedenle belgedeki ifade, tam olarak "Azerbaycan, Türkiye'nin enerji merkezi olmasını istemiyor"

  - Azerbaycan'a göre Türk dış politikası naif!

  12 Kasım'da yapılan ve 40 dakika süren görüşmede Gordon, Davutoğlu'nu Ankara'nın arabuluculuk çabalarının faydalı ya da mantıklı olmadığına ve İranlılara ciddi müzakerelere başlamadan zamanla oynama şansı verdiğine ikna etmeye çalıştı.

  İTALYA: TÜRKİYE İKİLİ OYNUYOR

  İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin Roma'da ABD Savunma Bakanı Robert Gates'le yaptığı görüşmede, Türkiye'nin hem Avrupa, hem de İran'a açılımlar yapmasını ''ikili oynamak'' diye niteleyerek, ''bu durumun kendisinde hayal kırıklığı yarattığını'' söylemiş.

  ABD'nin Roma Büyükelçiliği tarafından 8 Şubat 2010'da Washington'a gönderilen ''gizli'' damgalı telgrafta, ''Frattini, Türkiye tarafından hem Avrupa'ya, hem de İran'a doğru açılımlar yapma suretiyle ikili oynanmasının özellikle hayal kırıklığına neden olduğunu ifade etmiştir'' ibaresine yer verildiğini belirtti.

  Telgraftaki değerlendirmeye göre Frattini, nükleer meselesinde İran'la yapılan görüşmelere, ''Suudi Arabistan, Türkiye, Brezilya, Venezüela ve Mısır'ın da dahil edilmesini önerme''sinin yanı sıra, ''Ortadoğu ülkeleri arasında İran konusunda gayri resmi bir toplantı düzenlenmesi'' teklifinde de bulundu.

  GİZLİ BELGELER DİPLOMASİNİN 11 EYLÜL'Ü

  Frattini, gizli belgelerin yayımlanması öncesinde Katar'ın başkenti Doha'ya giderken uçakta yaptığı değerlendirmede ise, ''WikiLeaks belgeleri, diplomasinin 11 Eylül'ü olacaktır. Güvenlik açısından 11 Eylül dünya düzeninde nasıl bir değişikliğe yol açtıysa, WikiLeaks aracılığıyla yayımlanan belgeler de ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerde aynı çapta değişikliğe sebep olacaktır'' dedi.

  Belgelerdeki Türkiye iddialarını, dakika dakika gelişmelerle aktarmaya devam edeceğiz.

  İSRAİL'DEN ABD'YE İRAN BASKISI

  İsrail, İran'a yönelik politikasını sertleştirmesi için ABD'ye baskı yapıyor.

  - 18 Kasım 2009 tarihle gizli belge, ABD'nin İran konusunda 2010'u ''kritik bir yıl''olarak gördüğünü ortaya koydu.

  - Belgelerde, İran'ın nükleer sitelerinin korunmasını güçlendirmeye devam etmesi halinde, ABD'nin müdahalesinin zorlaşacağı yorumuna yer verildi.

  - ABD' yönetiminin, yeraltı sığınaklarını (bunker) delmek için gerekli silahları 2010 mayıs ayında İsrail'e teslim ettiği ortaya çıktı.

  - Gizli belgeler, İsrail gizli servisi Mossad şefinin, 2007 yılında, ABD yönetimine, ''İran'da rejimi devirmek için üzerinde tartışılacak seçenekler arasında, öğrenciler, demokratlar, Kürt ve Azeriler gibi etnik grupların desteklenmesini önerdiği''

  - ''İran'a saldırırsak, bu ülkenin atom bombası yapmasını sadece bir ile üç yıl arasında değişen bir süre için erteletebiliriz''

  Diğer Haberler
 • Şike davasının iptali için başvuruldu24 Aralık 2013 Salı 10:44
 • Lig Tv, iddiaları yalanladı24 Aralık 2013 Salı 10:07
 • Fenerbahçe'de ilk yolcu belli oldu23 Aralık 2013 Pazartesi 16:56
 • Aykut Kocaman Lazio'ya gidecek mi?23 Aralık 2013 Pazartesi 11:24
 • Türkiye'de oynayamayacak21 Aralık 2013 Cumartesi 12:23
 • Olaylı maçın faturası kesildi20 Aralık 2013 Cuma 08:43
 • Galatasaray Trabzonspor maçı bileti bilet fiyatları19 Aralık 2013 Perşembe 14:05
 • Beşiktaş Elazığspor maçı bileti bilet fiyatları19 Aralık 2013 Perşembe 13:59
 • Fernandes Fernerbahçe'ye geliyor18 Aralık 2013 Çarşamba 10:21
 • Sow'un değeri belli oldu18 Aralık 2013 Çarşamba 09:17
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Form | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0212) 621 73 14 | Haber Yazılımı: CM Bilişim